SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Alpina Klubben Skellefteå
Fotboll
Välkommen till Klutmarksbacken!

Öppettider Klutmarksbacken:

Onsdagar & Fredagar:18-21

Lördagar & Söndagar: 10-16

 

 

Klutmarksbacken ägs och drivs sedan 1970 av Alpina Klubben Skellefteå.

Anläggningen består av 3 nedfarter + en slinga i ytterkant av familjebacken som går ut i skogen. Nedfarterna är mellan 300-600m långa. Fallhöjd max. 110m. En bygellift + en släplift.

Klutmarksbacken är centrum för den alpina sporten i skellefteåområdet. Det är här Alpina Klubben bedriver sin verksamhet i form av träningar och tävlingar.

Men i Klutmarsbacken samlas inte bara ortens unga tävlingsåkare. Hit kommer också många som bara åker slalom för att det är roligt.

Totalt görs det faktiskt runt 200.000 åk i Klutmarksbacken under en säsong! Det blir nästan 1.700 åk varje dag.

Klubbstugan har 60 sittplatser med kiosk och servering. I nedre planet finns värmestuga för medhavd förtäring.

Äntligen öppnar vi Klutmarksbacken för säsongen.
2022-12-23 00:46
Vi sätter i gång liftarna 27/12 kl10.

Värmestugan och Kiosken öppen.
Utrustning finns att hyra vid liften

Våra öppettider under julhelgen:
27/10 - 8/1 Kl 10.00 - 16.00

Måndag 9/1 & Tisdag 10/1 har vi stängt i backen

Väl mött i backen
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
 
Våra partners